TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZTM czeka na wytyczne resortu zdrowia ws. komunikacji w Rudzie Śląskiej
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.08.2020 18:00:07
ZTM czeka na wytyczne resortu zdrowia ws. komunikacji w Rudzie Śląskiej

Po zapowiedzi objęcia "czerwoną" strefą zagrożenia epidemiologicznego obszaru miasta Rudy Śląskiej, organizator komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii czeka na wytyczne resortu zdrowia, jak wprowadzić ograniczenia w dostępności autobusów i tramwajów.

Jak przypomina Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), na ok. 40 przebiegających przez Rudę Śląską linii autobusowych i tramwajowych, ok. 35 przecina granice tego miasta, łącząc je z sąsiednimi Chorzowem, Świętochłowicami, Bytomiem, Zabrzem, Mikołowem czy Katowicami, ale też odleglejszymi ośrodkami, jak Gliwice czy Knurów.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że wyznaczając strefy zagrożenia epidemiologicznego, kierowało się liczbą zachorowań w poszczególnych powiatach w ostatnich 14 dniach - tam, gdzie na 10 tys. mieszkańców zachorowań było więcej niż 12, obowiązuje strefa "czerwona", a tam, gdzie liczba nowych chorych na 10 tys. mieszkańców wyniosła między 6 a 12 - "żółta".

W tych miejscach od soboty 8 sierpnia wróci część obostrzeń. Zgodnie z podanymi przez MZ wytycznymi dla transportu publicznego, w strefie "czerwonej" będzie obowiązywał limit pasażerów w liczbie 50 proc. dostępnych w pojeździe miejsc siedzących (jak dodano, "jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać, dopóki nie ma poniżej 50 proc.").

W czwartek Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, miasta na prawach powiatu liczącego ok. 130 tys. mieszkańców, napisała w tym kontekście na Facebooku, że nie jest ono "samotną wyspą".

"Jesteśmy częścią ponad dwumilionowej metropolii. Mamy wspólną komunikację autobusową, tramwajową i kolejową. Nie wyobrażam sobie, jak w praktyce ma zostać wprowadzony w życie limit podróżujących w środkach transportu zbiorowego w Rudzie Śląskiej w sytuacji, kiedy dotyczy to połączeń z innymi miastami" – zaznaczyła Dziedzic.

W tej sprawie do resortu zdrowia zwrócił się już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który - podobnie jak lokalni samorządowcy - stoi na stanowisku, że wskazane wytyczne nie uwzględniają specyfiki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

"Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia, aby przekazali nam dodatkowe informacje i poprosiliśmy, aby zapowiedziane dziś ograniczenia dostosować do specyfiki naszego regionu i naszej komunikacji miejskiej. W takim kształcie, jak na razie jest to przedstawiane, trudne albo niemożliwe jest w pełni zastosowanie się do tego obostrzenia" - powiedział PAP rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek.

"Mnóstwo linii przebiega nie tylko przez Rudę Śląską, ale też co najmniej jedno z sąsiednich miast. Charakter międzymiastowy ma ok. 35 linii z łącznie ok. 40 linii kursujących po Rudzie Śląskiej" - uściślił Wawrzaszek. Podkreślił, że do tej pory ZTM stosował się do obostrzeń, wspólnie z operatorami i kierowcami.

Obecnie Zarząd czeka jednak na dodatkowe wskazówki, aby móc przekazać pasażerom wiążące informacje. Na razie nie są wprowadzane jeszcze żadne zmiany.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 17 tys. 229 osób (w czwartek poinformowano o 137 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 403 zmarły. W regionie wyzdrowiały 14 tys. 582 osoby, czyli ponad 84,6 proc. wszystkich zakażonych

W Rudzie Śląskiej znajduje się m.in. kopalnia Bielszowice, będąca w ostatnim czasie jednym z głównych ognisk koronawirusa w regionie. Do czwartku koronawirusem zaraziło się 500 górników. Obecnie trwają tam badania przesiewowe załogi. Wśród zakażonych są również członkowie górniczych rodzin.

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.

Zgodnie z obecnymi ograniczeniami w komunikacji publicznej, z autobusów i tramwajów może korzystać liczba pasażerów równa liczbie miejsc siedzących w pojeździe lub równa 50 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ruda Śląska
ZTM
koronawirus

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....