TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Zbliżeniowa płatność w tarnowskich autobusach
TransInfo.pl - Opublikowano: 03.03.2020 10:30:27
Zbliżeniowa płatność w tarnowskich autobusach

MPK Tarnów wprowadza kolejne innowacyjne rozwiązanie. Tym razem związane z zakupem biletów.

Do końca sierpnia br. w tarnowskich autobusach zostanie zamontowanych 95 specjalnych kasowników, przystosowanych do zakupu biletów za pomocą zbliżeniowej karty kredytowej.

W każdym pojeździe  zostanie zamontowany jeden nowoczesny kasownik, wyposażony w 7 – calowy dotykowy ekran LCD, którego oprogramowanie będzie w pełni kompatybilne, z tym które posiada MPK.

-"Transakcja zakupu biletu będzie odbywać się dokładnie tak jak w każdym punkcie usługowym wyposażonym w terminal płatniczy, a więc po wyborze rodzaju biletu wystarczy zbliżyć kartę i nastąpi płatność. Cała operacja będzie w 100 % bezpieczna z punktu widzenia płatności elektronicznych – zapewnia Jerzy Wiatr, prezes MPK. Tarnów.

Bez wydruku

Po zakupie biletu za pomocą karty płatniczej pasażer nie otrzymuje wydruku oraz nie musi dla żadnej transakcji używać kodu PIN. Jest to ustawowa regulacja dotycząca płatności za usługi transportu i parkingowe. Płatności można będzie dokonywać za pomocą fizycznej karty płatniczej i kredytowej oraz za pomocą smartfonu, który posiada skojarzoną kartę płatniczą. Nowe kasowniki obsłużą wyłącznie wariant zbliżeniowy.

Kontrola biletów będzie odbywać się za pomocą specjalnych urządzeń, które zakupi ZDiK Tarnów. Kontroler będzie sprawdzał kartę kredytową pasażera. Urządzenie kontrolne wygeneruje token dla danej karty, który zostanie porównany z tokenem wygenerowanym przy kasowaniu biletu kartą kredytową. Operacja będzie realizowana za pośrednictwem Operatora Terminalu, który potwierdza zgodność lub jej brak dla kontrolera. Oznacza to, że operacja kontroli jest całkowicie bezpieczna i ani MPK ani ZDiK na żadnym etapie nie wchodzą w posiadanie numeru karty pasażera.

Biletowe etapy

W pierwszej kolejności za pomocą karty będzie można zakupić bilety jednorazowe zwykłe i ulgowe, co stanowi wariant bazowy funkcjonalności systemu.

Natomiast zakupione przez MPK Tarnów kasowniki są technicznie przystosowane do obsługi zaawansowanego wariantu obsługi kart płatniczych dla płatności za bilety przystankowe, czasowe i przesiadkowe, czyli takich samych funkcjonalności, jak dzisiaj działające w tarnowskim systemie komunikacji miejskiej.

Ten zaawansowany etap zostanie wdrożony po kilku miesiącach po przetestowaniu wariantu bazowego. Wariant zaawansowany wymaga dokupienia dodatkowego oprogramowania u agenta rozliczeniowego (firmy, która zajmuje się rozliczaniem transakcji z bankami poprzez karty VISA, MASTERCARD).

-"W razie dużego zainteresowania płatnościami kartami płatniczymi w wariancie bazowym podejmiemy decyzję o zakupieniu w/w oprogramowania chmury rozliczeniowej. To oprogramowanie to chmura obliczeniowa, w której przechowywane są wszelkie operacje na terminalach kart płatniczych naszych autobusów. W tym wariancie wszelkie użycia karty płatniczej danego pasażera są odnotowywane w chmurze, a na koniec dnia następuje rozliczenie płatności i obciążenie pasażera kwotą uwzględniająca zniżki za taryfę przystankową, przesiadki czy przejazdy z biletów czasowych – tłumaczy prezes Jerzy Wiatr.

Z unijnych i własnych środków

Do uruchomienia płatności kartami płatniczymi konieczna była wymiana wszystkich autokomputerów we flocie MPK Tarnów, która została sfinansowana z dotacji unijnej.

Natomiast zakup kasowników dla kart płatniczych w kwocie ok. 650 tys. zł został sfinansowany ze środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Tarnów

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....