TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Stawka na komunikację publiczną w GZM nadal nie ustalona
TransInfo.pl - Opublikowano: 29.06.2020 16:30:32
Stawka na komunikację publiczną w GZM nadal nie ustalona

Miasta i gminy tworzące Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię będą nadal dyskutować o wymiarze finansowania komunikacji miejskiej w 2021 r. W poniedziałek, 29 czerwca, członkowie zgromadzenia GZM zdjęli z porządku obrad uchwałę z propozycją przyszłorocznej składki.

Działająca od 1 stycznia br. Metropolia, która - na mocy specjalnej ustawy - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, organizuje w ich imieniu komunikację miejską. Gminy finansują w znacznej mierze komunikację, opłacając tzw. część zmienną składki do GZM.

Zgodnie ze statutem Metropolii, do końca czerwca jej zgromadzenie zobowiązane jest ustalić wysokość części zmiennej składki rocznej poszczególnych gmin na kolejny rok (uwzględniającą finansowanie przyszłorocznej komunikacji).

Na poniedziałkową sesję zgromadzenia Metropolii jej zarząd przygotował projekt uchwały ws. części zmiennej składki na 2021 r. – zgodnie z metodologią przyjętą przez zarząd na początku br. Propozycje jej wartości zostały przesłane gminom zgodnie ze statutem GZM z końcem marca.

W tegorocznym budżecie Metropolii łączną część zmienną składki gmin na finansowanie komunikacji zaplanowano pierwotnie na 523,3 mln zł. Wpływy z usług przewozowych, jak sprzedaż biletów, zaplanowano na ten rok na 238 mln zł (jak podano w poniedziałek, dotąd z tego tytułu wpłynęło z powodu epidemii już blisko 47 mln zł mniej, niż zakładano).

Łączna wartość części zmienna składki zaproponowana gminom pod kątem finansowania organizacji miejskiej w 2021 r. sięgnęła 646,2 mln zł.

Podczas obrad prawnicy GZM sugerowali, aby przyjąć uchwałę ws. ustalenia części zmiennej składki na przyszły rok, a następnie ew. nad nią dalej pracować.

Mimo to wniosek o zdjęcie projektu uchwały złożył wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun. Jak ocenił, umieszczenie projektu w porządku obrad wypełnia statutowy wymóg z perspektywy zarządu Metropolii, a w tej sytuacji nie ma przeszkód, aby głosować zdjęcie projektu na wniosek członków zgromadzenia. Następnie do tego wniosku dołączył m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Zgromadzenie GZM przyjęło m.in. tę zmianę porządku obrad.

Następnie w sprawozdaniu z prac zarządu GZM Karolczak mówił m.in. o trwającym tzw. dialogu technicznym prowadzącym do wyboru technologii zliczania pasażerów w komunikacji miejskiej – pod kątem danych ułatwiających m.in. optymalizację sieci połączeń czy kształtowanie rozliczeń.

Karolczak poinformował też, że dobiegają końca prace nad kierunkami rozwoju Śląskiej Karty Usług Publicznych, będącej przede wszystkim nośnikiem elektronicznych biletów okresowych. "Mam nadzieję, że w wakacje będziemy podejmowali ostateczne decyzje, w jaki sposób system ŚKUP będzie się zmieniał. Wariantów jest dużo, nawet takie, które odchodzą od tego systemu" – zasygnalizował.

"Kiedy liczyliśmy koszty organizacji dystrybucji biletów z wykorzystaniem ŚKUP okazało się, że jest to kwota czterdziestu kilku milionów złotych. W sytuacji, kiedy z biletów pozyskujemy 250 mln zł, jest to sporo. W sytuacji epidemicznej, gdy wpływy z biletów spadły w kwietniu nawet o 80 proc., może się okazać, że ten system jest zbyt drogi, aby utrzymywać go w obecnej formie" – wyjaśnił. "Są rozwiązania zapewniające również dostęp do biletów elektronicznych, ale znacznie tańsze" – dodał.

Odpowiedzialny za transport członek zarządu GZM Grzegorz Kwitek przypomniał, że nadal obowiązują w komunikacji miejskiej ograniczenia przewozowe – do 50 proc. ogólnej liczby miejsc. Wskazał, że dochody z biletów w czerwcu poprawiają się, "niemniej są jeszcze dalekie od czasu sprzed pandemii" (na poziomie spadku o ok. 40 proc.).

Aby ograniczać skutki spadku dochodów z biletów i ich zwrotów ZTM reguluje sieć połączeń: dotąd udało się w ten sposób ograniczyć koszty o ok. 27 mln zł. Obecnie według Kwitka straty już niemal nie pogłębiają się; od początku roku różnica między przychodami i kosztami wyniosła ok. 19 mln zł.

W pierwotnym porządku obrad poniedziałkowej sesji zgromadzenia GZM znajdował się też m.in. punkt dotyczący uchwały ws. "udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na pokrycie kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego". Został on zdjęty na wniosek przewodniczącego zarządu Metropolii.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....