TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Kraków z klimatyzacją od soboty, Lublin - od dzisiaj
TransInfo.pl - Opublikowano: 22.06.2020 14:30:46
Kraków z klimatyzacją od soboty, Lublin – od dzisiaj ; fot. ZTP Kraków

Kolejne miasta włączają klimatyzację w komunikacji miejskiej. To efekt pozytywnego stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie.

Kraków

Od soboty we wszystkich pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie wyposażonych w klimatyzację, została ona ponownie uruchomiona – podał Urząd Miasta.

W pojazdach MPK systemy klimatyzacyjne korzystają zarówno z powietrza atmosferycznego (zewnętrznego) jak i z powietrza z cyrkulacji. Nie ma obecnie technicznych możliwości, aby przełączyć je na pobór powietrza wyłącznie z zewnątrz.

Jak poddano w piątkowym komunikacie, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne są utrzymywane na najwyższym poziomie. Stacje obsługi autobusów i tramwajów MPK S.A. przeprowadzają systematyczne przeglądy i wymieniają filtry. Prowadzona jest także dezynfekcja całej instalacji z wykorzystaniem odpowiednich środków, a personel techniczny zajmujący się ich serwisowaniem stosuje środki ochrony osobistej.

Lublin

Od poniedziałku - 22 czerwca, sukcesywnie w autobusach i trolejbusach ponownie zostały włączone układy klimatyzacji i wentylacji.

Podobnie, jak w Krakowie, lubelska decyzja o ponownym uruchomieniu systemów została podjęta na podstawie stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie klimatyzacji w taborze komunikacji miejskiej oraz w odpowiedzi na wnioski pasażerów. Stanowisko GIS oznacza możliwość bezpiecznego włączenia klimatyzacji w transporcie zbiorowym, co z pewnością wpłynie na komfort podróży, przy coraz wyższych temperaturach.

Przypomnijmy, że dyspozycja o wyłączeniu układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów obowiązywała od 10 kwietnia br. i była podyktowana troską o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowców. Było to jedno z działań profilaktycznych w walce z epidemią koronawirusa w przestrzeni publicznej.

W Lublinie w klimatyzację wyposażonych jest obecnie 270 pojazdów, co stanowi ok. 70% całego taboru.

Zdaniem GIS

Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne w autobusach i tramwajach w czasie epidemii mogą pracować po spełnieniu określonych warunków - wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, opierając się na opinii NIZP-PZH.

Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) zwrócił uwagę, że charakterystyka urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych montowanych w autobusach i tramwajach wskazuje, że działają one w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji, więc nie ma przeciwwskazań do ich uruchomienia.

Eksperci podkreślają, że ważne jest zapewnienie stałych, wysokich wydajności przepływu powietrza w systemach wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz utrzymanie jego ciągłej pracy w trakcie użytkowania pojazdu do przewozu osób. Ponadto, powietrze wywiewane z wnętrza powinno być w miarę możliwości usuwane na zewnątrz, a do wnętrza powinno być nawiewane uzdatnione powietrze atmosferyczne, z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z cyrkulacji.

Rzecznik prasowy GIS Jan Bondar zaznacza, że jeśli stosowane jest powietrze z cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, to powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji cząstek o określonej wielkości. Jednak - jak wskazało NIZP-PZH - stosowanie tego typu systemów jest niepożądane i dopuszczalne tylko w przypadku braku innych rozwiązań technicznych i ograniczone do niezbędnego minimum.

"Ważne aby przed rozpoczęciem użytkowania systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne podlegały przeglądom oraz wymianie elementów filtracyjnych i dezynfekcji. Po drugie, opinie ekspertów wskazują, że w zależności od stosowanego systemu spółki transportowe powinny podejmować decyzje po analizie ryzyka i aktualnej sytuacji epidemicznej. Po trzecie ważne jest zachęcenie pasażerów do przestrzegania obowiązującego prawa, w tym noszenia maseczek i utrzymania dystansu społecznego" – akcentuje w rozmowie z PAP rzecznik prasowy GIS.

Sanepid zaznacza, że szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymywanie częstotliwości kontroli czystości elementów instalacji i parametrów jej pracy, także prac serwisowych obejmujących wymianę i czyszczenie filtrów. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
Kraków
Lublin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....