TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Karta ŚKUP z przesyłką do domu
TransInfo.pl - Opublikowano: 06.05.2020 11:30:13
Karta ŚKUP z przesyłką do domu ; fot. GZM / FB

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia umożliwi płatną dostawę do domów Śląskiej Karty Usług Publicznych, która jest tam nośnikiem biletów okresowych.

Obecnie nie ma możliwości takiej dostawy, odbiór osobisty kart jest darmowy.

Z przesyłką do domu

O decyzji ws. wprowadzenia możliwości płatnej wysyłki kart poinformowała we wtorek, 5 maja rzeczniczka GZM Kamila Rożnowska. Jak zaznaczyła, to m.in. efekt przeprowadzonej w ostatnim tygodniu internetowej sondy, w której za taką opcją, wiążącą się z opłatą 10 zł, opowiedziało się 63 proc. głosujących.

"Uwzględniając również wyniki tej sondy, podjęta została decyzja o udostępnieniu tej możliwości. Wysyłka kart ŚKUP do domu będzie możliwa za kilka tygodni" - zapowiedziała rzeczniczka GZM.

Metropolia przypomina, że karty, umożliwiające korzystanie z systemu ŚKUP, mają oznaczony termin ważności (w przypadku kart spersonalizowanych to 4 lata). O wydanie nowej karty można wnioskować na 3 miesiące przed upływem terminu.

Dotychczas możliwość zamówienia karty ŚKUP do domu była niedostępna, ponieważ – jak wyjaśniały władze Metropolii - system ich produkcji i dystrybucji był planowany wiele lat temu i wówczas nie zdecydowano się na wprowadzenie tej opcji.

Z tego względu nie było możliwości bezpłatnego uruchomienia usługi, wymagającej m.in. wprowadzenia odpowiednich modyfikacji w systemie (obsługiwanym przez jego dostawcę) oraz przygotowania odpowiedniego procesu aktywacji i wysyłki kart.

Osobisty odbiór

Metropolia przypomina, że nadal podstawowa forma zamawiania i odbioru kart jest bezpłatna. Wnioski o wydanie nowej karty można składać online za pośrednictwem Portalu Klienta lub stacjonarnie w Punktach Obsługi Klienta oraz Punktach Obsługi Pasażera.

Odbiór kart jest dotąd możliwy w Punktach Obsługi Klienta (czynnych jest 40 takich miejsc). Metropolia zachęca, aby nie czekać z wymianą kart do ostatniej chwili. Podczas wymiany wszystkie aktywne bilety lub doładowania są przenoszone na nową kartę i zachowują ciągłość.

Jednocześnie w czasie epidemii Metropolia wdrożyła aplikację na urządzenia mobilne, mającą ułatwiać korzystanie z kart ŚKUP.

Historia ŚKUP

Wdrożony w 2015 r. (z kilkuletnim opóźnieniem) system ŚKUP jest krytykowany jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. W założeniu karta miała być rodzajem portmonetki, umożliwiającej opłacanie różnych usług publicznych świadczonych przez samorządy regionu. W praktyce jest wykorzystywana głównie w komunikacji publicznej, jako nośnik biletów, szczególnie okresowych.

Ponieważ system działa offline, co umożliwia natychmiastowe kasowanie kartą biletu w kasowniku (bez łączenia z siecią), przekazywanie na kartę kupionych przez portal ŚKUP biletów trwa zwykle wiele godzin.

W kontekście tych i innych niedogodności ZTM, który od 1 stycznia 2019 r. przejął w GZM organizację komunikacji miejskiej od trzech dotychczasowych organizatorów, zapowiadał pracę nad modyfikacją i docelowo zastąpieniem obecnego ŚKUP nowym rozwiązaniem. Zapowiadano też aplikację, która – jako nakładka na ŚKUP – miałaby zniwelować jego główne wady.

W efekcie powstała Mobilna Aplikacja Pasażera – Mobilny ŚKUP. Narzędzie wykorzystuje radiowy standard komunikacji na krótką odległość NFC. Dzięki temu, aby zakodować bilet na karcie ŚKUP, wystarczy przyłożyć ją do telefonu (czytnik NFC posiada większość współczesnych smartfonów) i czekać na potwierdzenie. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bilet
karta
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....